VJ0603Q560FEAAO
Mfr.Part #
VJ0603Q560FEAAO
Description
CAP CER 56PF 50V 0603 EPOXY
Tolerance :
±1%
Height :
0.92mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Width :
0.8mm
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Packing Method :
TR, Paper
Length :
1.6mm
Capacitance :
56pF
Datasheets
VJ0603Q560FEAAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q560FEAAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±1% 56pF