VJ0603Q4R7DFAAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q4R7DFAAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 4.7PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
4.7pF
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.92mm
Series :
VJ High Q
Tolerance :
±0.5pF
Packing Method :
TR, Paper
Multilayer :
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Width :
0.8mm
HTS Code :
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Datasheets
VJ0603Q4R7DFAAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q4R7DFAAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.5pF 4.7pF