VJ0603Q470KFBAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q470KFBAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 47PF 100V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ High Q
Capacitance :
47pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Height :
0.92mm
Packing Method :
TR, Paper
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Width :
0.8mm
Datasheets
VJ0603Q470KFBAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q470KFBAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±10% 47pF