VJ0603Q470FXBAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q470FXBAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
47pF
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Series :
VJ High Q
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
0.92mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
100V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
VJ0603Q470FXBAP
Vishay / Vitramon VJ0603Q470FXBAP
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±1% 47pF