VJ0603Q470FXBAC
Mfr.Part #
VJ0603Q470FXBAC
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0603
Feature :
High Q, Low Loss
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
47pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Width :
0.8mm
Voltage - Rated :
100V
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Height :
0.92mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
VJ High Q
Datasheets
VJ0603Q470FXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603Q470FXBAC
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±1% 47pF