VJ0603Q3R9BFBAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q3R9BFBAI
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 3.9PF 100V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
HTS Code :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Series :
VJ High Q
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Height :
0.92mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
3.9pF
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1pF
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Multilayer :
Datasheets
VJ0603Q3R9BFBAI
Vishay / Vitramon VJ0603Q3R9BFBAI
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 3.9pF