VJ0603Q3R3CEAAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q3R3CEAAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 3.3PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
VJ High Q
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.8mm
Tolerance :
±0.25pF
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Capacitance :
3.3pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper
Surface Mount :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
0.92mm
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
VJ0603Q3R3CEAAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q3R3CEAAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 3.3pF