VJ0603Q390KXAAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q390KXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
39pF
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Height :
0.92mm
HTS Code :
Series :
VJ High Q
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
VJ0603Q390KXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603Q390KXAAP
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±10% 39pF