VJ0603Q390JFAAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q390JFAAI
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 39PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
JESD-609 Code :
e4
Height :
0.92mm
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Surface Mount :
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ High Q
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Capacitance :
39pF
Datasheets
VJ0603Q390JFAAI
Vishay / Vitramon VJ0603Q390JFAAI
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±5% 39pF