VJ0603Q2R7CXAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q2R7CXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.92mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±0.25pF
JESD-609 Code :
e3
Series :
VJ High Q
Width :
0.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
2.7pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm
Datasheets
VJ0603Q2R7CXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Q2R7CXAAC
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 2.7pF