VJ0603Q2R2BFAAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q2R2BFAAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 2.2PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
2.2pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
VJ High Q
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packing Method :
TR, Paper
Width :
0.8mm
Height :
0.92mm
Pbfree Code :
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.1pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603Q2R2BFAAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q2R2BFAAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 2.2pF