VJ0603Q1R2BFAAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q1R2BFAAI
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 1.2PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
JESD-609 Code :
e4
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Series :
VJ High Q
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
1.2pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm
Pbfree Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Height :
0.92mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±0.1pF
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
Datasheets
VJ0603Q1R2BFAAI
Vishay / Vitramon VJ0603Q1R2BFAAI
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 1.2pF