VJ0603Q1R0CXAAC
Mfr.Part #
VJ0603Q1R0CXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0603
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
800μm
Feature :
High Q, Low Loss
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Height :
0.92mm
Width :
0.8mm
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25pF
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
1 (Unlimited)
Datasheets
VJ0603Q1R0CXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Q1R0CXAAC
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.25pF 1pF