VJ0603Q1R0BXAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603Q1R0BXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Number of Terminations :
2
Height :
0.92mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
VJ High Q
Multilayer :
yes
HTS Code :
Surface Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0603Q1R0BXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603Q1R0BXAAC
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 1pF