VJ0603Q1R0BFBAO
Mfr.Part #
VJ0603Q1R0BFBAO
Description
CAP CER 1PF 100V 0603 EPOXY
Capacitance :
1pF
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Series :
VJ High Q
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Height :
0.92mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
100V
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1pF
Width :
0.8mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ0603Q1R0BFBAO
Vishay / Vitramon VJ0603Q1R0BFBAO
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 1pF