VJ0603Q180KFBAI
Mfr.Part #
VJ0603Q180KFBAI
Description
CAP CER 18PF 100V 0603 EPOXY
Thickness (Max) :
0.036 0.92mm
Width :
0.8mm
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Series :
VJ High Q
Length :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Packing Method :
TR, PAPAR, 11.25/13 INCH
JESD-609 Code :
e4
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
100V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
18pF
Height :
0.92mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
HTS Code :
Datasheets
VJ0603Q180KFBAI
Vishay / Vitramon VJ0603Q180KFBAI
VJ High Q CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±10% 18pF