VJ0603D9R1DXXAJ
Mfr.Part #
VJ0603D9R1DXXAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9.1PF 25V C0G/NP0 0603
Width :
787.4μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Voltage - Rated :
25V
Feature :
High Q, Low Loss
Length :
1.6002mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
9.1pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.5pF
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
VJ HIFREQ
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
VJ0603D9R1DXXAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D9R1DXXAJ
VJ HIFREQ 9.1pF 25V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D9R1DXXAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0603D9R1DXXAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm