VJ0603D9R1DXCAP
Mfr.Part #
VJ0603D9R1DXCAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9.1PF 200V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Series :
VJ HIFREQ
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
9.1pF
Tolerance :
±0.5pF
Length :
1.6002mm
Datasheets
VJ0603D9R1DXCAP
Vishay / Vitramon VJ0603D9R1DXCAP
VJ HIFREQ 9.1pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D9R1DXCAP Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0603D9R1DXCAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm