VJ0603D8R2CXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D8R2CXCQJHT
Description
CAP CER 8.2 PF 200V C0G 0603
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product :
General Type MLCCs
Ratings :
Capacitance :
8.2 pF
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Failure Rate :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Features :
High Temperature
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Tolerance :
±0.25pF
Vishay
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package :
Cut Tape (CT)
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 1
Series :
VJ HIFREQ HT
RoHS :
Details
Brand :
Datasheets
VJ0603D8R2CXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D8R2CXCQJHT
VJ HIFREQ HT 8.2 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)