VJ0603D8R2CLAAJ
Mfr.Part #
VJ0603D8R2CLAAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
787.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss
Mount :
Surface Mount
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
8.2pF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ HIFREQ
Length :
1.6002mm
Datasheets
VJ0603D8R2CLAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D8R2CLAAJ
VJ HIFREQ 8.2pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D8R2CLAAJ Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0603D8R2CLAAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm