VJ0603D8R2BLBAJ
Mfr.Part #
VJ0603D8R2BLBAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
8.2pF
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
787.4μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Published :
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6002mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
VJ0603D8R2BLBAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D8R2BLBAJ
VJ HIFREQ 8.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D8R2BLBAJ Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0603D8R2BLBAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm