VJ0603D7R5CXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D7R5CXCQJHT
Description
CAP CER 7.5 PF 200V C0G 0603
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Brand :
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
High Temperature
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS :
Details
Failure Rate :
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Vishay
Package :
Cut Tape (CT)
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 1
Dielectric :
C0G (NP0)
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Series :
VJ HIFREQ HT
Capacitance :
7.5 pF
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Datasheets
VJ0603D7R5CXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D7R5CXCQJHT
VJ HIFREQ HT 7.5 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)