VJ0603D6R8DLBAJ
Mfr.Part #
VJ0603D6R8DLBAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 100V C0G/NP0 0603
Capacitance :
6.8pF
Feature :
High Q, Low Loss
Length :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Series :
VJ HIFREQ
Width :
787.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±0.5pF
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
939.8μm
Datasheets
VJ0603D6R8DLBAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D6R8DLBAJ
VJ HIFREQ 6.8pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D6R8DLBAJ Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0603D6R8DLBAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm