VJ0603D6R8CXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D6R8CXCQJHT
Description
CAP CER 6.8 PF 200V C0G 0603
C0G, NP0
Class :
Class 1
Capacitance :
6.8 pF
Package :
Cut Tape (CT)
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Lead Style :
Failure Rate :
Series :
VJ HIFREQ HT
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Vishay
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
Brand :
Tolerance :
±0.25pF
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Status :
Active
Datasheets
VJ0603D6R8CXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D6R8CXCQJHT
VJ HIFREQ HT 6.8 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)