VJ0603D6R8BXPAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D6R8BXPAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated :
250V
Width :
787.4μm
Series :
VJ HIFREQ
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Feature :
High Q, Low Loss
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6002mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Tolerance :
±0.1pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
6.8pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ0603D6R8BXPAC
Vishay / Vitramon VJ0603D6R8BXPAC
VJ HIFREQ 6.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D6R8BXPAC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0603D6R8BXPAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm