VJ0603D6R8BXCAC
Mfr.Part #
VJ0603D6R8BXCAC
Description
CAP CER 6.8PF 200V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
200V
Length :
1.6002mm
Series :
VJ HIFREQ
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
6.8pF
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Width :
787.4μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0603D6R8BXCAC
Vishay / Vitramon VJ0603D6R8BXCAC
VJ HIFREQ 6.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D6R8BXCAC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0603D6R8BXCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm