VJ0603D6R2DXXAC
Mfr.Part #
VJ0603D6R2DXXAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.2PF 25V C0G/NP0 0603
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6002mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
6.2pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.5pF
Thickness :
939.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
VJ0603D6R2DXXAC
Vishay / Vitramon VJ0603D6R2DXXAC
VJ HIFREQ 6.2pF 25V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D6R2DXXAC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
VJ0603D6R2DXXAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm