VJ0603D6R2DXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D6R2DXPAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.2PF 250V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Length :
1.6002mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
787.4μm
Tolerance :
±0.5pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
6.2pF
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
VJ0603D6R2DXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D6R2DXPAJ
VJ HIFREQ 6.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D6R2DXPAJ Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
VJ0603D6R2DXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm