VJ0603D6R2CXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D6R2CXCQJHT
Description
CAP CER 6.2 PF 200V C0G 0603
0603 (1608 Metric)
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package :
Cut Tape (CT)
Product :
General Type MLCCs
Lead Style :
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
6.2 pF
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.25pF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS :
Details
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Lead Spacing :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Packaging :
MouseReel
Series :
VJ HIFREQ HT
Class :
Class 1
Vishay
Features :
High Temperature
Datasheets
VJ0603D6R2CXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D6R2CXCQJHT
VJ HIFREQ HT 6.2 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)