VJ0603D680JXAQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D680JXAQJHT
Description
CAP CER 68 PF 50V C0G 0603
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Class :
Class 1
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Lead Style :
Features :
High Temperature
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance :
68 pF
RoHS :
Details
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Packaging :
MouseReel
Series :
VJ HIFREQ HT
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G (NP0)
Brand :
Package :
Cut Tape (CT)
Vishay
Failure Rate :
Ratings :
Lead Spacing :
Datasheets
VJ0603D680JXAQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D680JXAQJHT
VJ HIFREQ HT 68 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)