VJ0603D620GXPAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D620GXPAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 62PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±2%
Height :
940μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
62pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ QUAD HIFREQ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603D620GXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D620GXPAJ
VJ QUAD HIFREQ 62pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D620GXPAJ Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0603D620GXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm