VJ0603D620GXAAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D620GXAAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 62PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
62pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Thickness :
939.8μm
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ HIFREQ
Datasheets
VJ0603D620GXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D620GXAAJ
VJ HIFREQ 62pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D620GXAAJ Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
VJ0603D620GXAAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm