VJ0603D5R6DLCAC
Mfr.Part #
VJ0603D5R6DLCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 200V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Thickness :
939.8μm
Length :
1.6002mm
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Series :
VJ HIFREQ
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
5.6pF
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
787.4μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Published :
Tolerance :
±0.5pF
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0603D5R6DLCAC
Vishay / Vitramon VJ0603D5R6DLCAC
VJ HIFREQ 5.6pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R6DLCAC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
VJ0603D5R6DLCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm