VJ0603D5R6DEAAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D5R6DEAAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Description
CAP CER 5.6PF 50V 0603 EPOXY
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.5pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Feature :
High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ HIFREQ
Capacitance :
5.6pF
Datasheets
VJ0603D5R6DEAAO
Vishay / Vitramon VJ0603D5R6DEAAO
VJ HIFREQ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.5pF 5.6pF