VJ0603D5R6CXXAJ
Mfr.Part #
VJ0603D5R6CXXAJ
Description
CAP CER 5.6PF 25V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
787.4μm
Tolerance :
±0.25pF
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
939.8μm
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
5.6pF
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0603D5R6CXXAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D5R6CXXAJ
VJ HIFREQ 5.6pF 25V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R6CXXAJ Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0603D5R6CXXAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm