VJ0603D5R6CXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D5R6CXCQJHT
Description
CAP CER 5.6 PF 200V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
5.6 pF
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
±0.25pF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Package :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Features :
High Temperature
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Class :
Class 1
Lead Style :
Series :
VJ HIFREQ HT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Vishay
Voltage - Rated :
200V
Dielectric :
C0G (NP0)
Datasheets
VJ0603D5R6CXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D5R6CXCQJHT
VJ HIFREQ HT 5.6 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)