VJ0603D5R6CXCAC
Mfr.Part #
VJ0603D5R6CXCAC
Description
CAP CER 5.6PF 200V C0G/NP0 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
5.6pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603D5R6CXCAC
Vishay / Vitramon VJ0603D5R6CXCAC
VJ HIFREQ 5.6pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R6CXCAC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
VJ0603D5R6CXCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm