VJ0603D5R6BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D5R6BXPAJ
Description
CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0603
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
250V
Feature :
High Q, Low Loss
Weight :
2.012816mg
Capacitance :
5.6pF
939.8μm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.1pF
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Length :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0603D5R6BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D5R6BXPAJ
VJ HIFREQ 5.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R6BXPAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ0603D5R6BXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V