VJ0603D5R6BXCAP
Mfr.Part #
VJ0603D5R6BXCAP
Description
CAP CER 5.6PF 200V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Length :
1.6002mm
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
200V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
5.6pF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
VJ0603D5R6BXCAP
Vishay / Vitramon VJ0603D5R6BXCAP
VJ HIFREQ 5.6pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R6BXCAP Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
VJ0603D5R6BXCAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm