VJ0603D5R6BXAAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D5R6BXAAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1pF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
5.6pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
VJ HIFREQ
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
VJ0603D5R6BXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D5R6BXAAJ
VJ HIFREQ 5.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R6BXAAJ Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
VJ0603D5R6BXAAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm