VJ0603D5R1DXPAC
Mfr.Part #
VJ0603D5R1DXPAC
Description
CAP CER 5.1PF 250V C0G/NP0 0603
Capacitance :
5.1pF
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
16 Weeks
Published :
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603D5R1DXPAC
Vishay / Vitramon VJ0603D5R1DXPAC
VJ HIFREQ 5.1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R1DXPAC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0603D5R1DXPAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm