VJ0603D5R1CXAAJ
Mfr.Part #
VJ0603D5R1CXAAJ
Description
CAP CER 5.1PF 50V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount, MLCC
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
50V
Feature :
High Q, Low Loss
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
5.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603D5R1CXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D5R1CXAAJ
VJ HIFREQ 5.1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R1CXAAJ Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
VJ0603D5R1CXAAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm