VJ0603D5R1BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D5R1BXPAJ
Description
CAP CER 5.1PF 250V C0G/NP0 0603
Length :
1.6002mm
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
5.1pF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
High Q, Low Loss
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric :
C0G
Datasheets
VJ0603D5R1BXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D5R1BXPAJ
VJ HIFREQ 5.1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R1BXPAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ0603D5R1BXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V