VJ0603D5R1BLAAC
Mfr.Part #
VJ0603D5R1BLAAC
Description
CAP CER 5.1PF 50V C0G/NP0 0603
High Q, Low Loss
Min Operating Temperature :
-55°C
939.8μm
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount, MLCC
Width :
787.4μm
Capacitance :
5.1pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1pF
Datasheets
VJ0603D5R1BLAAC
Vishay / Vitramon VJ0603D5R1BLAAC
VJ HIFREQ 5.1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D5R1BLAAC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0603D5R1BLAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm