VJ0603D560KLCAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D560KLCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±10%
Series :
VJ HIFREQ
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
56pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
200V
Published :
Mount :
Surface Mount
Thickness :
939.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
VJ0603D560KLCAC
Vishay / Vitramon VJ0603D560KLCAC
VJ HIFREQ 56pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D560KLCAC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0603D560KLCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm