VJ0603D560JXCAJ
Mfr.Part #
VJ0603D560JXCAJ
Description
CAP CER 56PF 200V C0G/NP0 0603
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Width :
787.4μm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
200V
Capacitance :
56pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
939.8μm
Height :
940μm
Datasheets
VJ0603D560JXCAJ
Introducing Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0603D560JXCAJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:200V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), VJ0603D560JXCAJ pinout, VJ0603D560JXCAJ datasheet PDF, VJ0603D560JXCAJ amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0603D560JXCAJ ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Vitramon VJ0603D560JXCAJ
VJ HIFREQ 56pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)