VJ0603D560JXAQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D560JXAQJHT
Description
CAP CER 56 PF 50V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Failure Rate :
Package :
Cut Tape (CT)
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount, MLCC
Features :
High Temperature
Series :
VJ HIFREQ HT
Height - Seated (Max) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Dielectric :
C0G (NP0)
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Brand :
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Capacitance :
56 pF
Ratings :
Lead Style :
Subcategory :
Capacitors
Vishay
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
VJ0603D560JXAQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D560JXAQJHT
VJ HIFREQ HT 56 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)