VJ0603D560JLAAP
Mfr.Part #
VJ0603D560JLAAP
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
High Q, Low Loss
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
56pF
Datasheets
VJ0603D560JLAAP
Vishay / Vitramon VJ0603D560JLAAP
VJ HIFREQ 56pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D560JLAAP Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
VJ0603D560JLAAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm