VJ0603D470KXAAC
Mfr.Part #
VJ0603D470KXAAC
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0603
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
47pF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
787.4μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
VJ0603D470KXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603D470KXAAC
VJ HIFREQ 47pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D470KXAAC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0603D470KXAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm