VJ0603D470JLCAC
Mfr.Part #
VJ0603D470JLCAC
Description
CAP CER 47PF 200V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Length :
1.6002mm
Width :
787.4μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
47pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Series :
VJ HIFREQ
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
VJ0603D470JLCAC
Vishay / Vitramon VJ0603D470JLCAC
VJ HIFREQ 47pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D470JLCAC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0603D470JLCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm